Nauka gry na klarnecie Częstochowa i okolice

Kontakt: mgr Szymon Mrożek tel. 601 402 660

Zajęcia odbywają się w domu ucznia.

30 lat nauczania na klarnecie dzieci, młodzieży, dorosłych. Ponad 20 lat profesjonalnych cyklicznych koncertów uczniów. Liczne nagrody na wielu konkursach i festiwalach muzycznych.

Naukę na klarnecie można rozpocząć już od 8 roku życia. Pomagam w zakupie instrumentu nowego lub używanego oraz udostępniam bezpłatnie materiały nutowe. Nauka oparta jest o własny program autorski.

Klarnet (klarynet, wł. clarinetto) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Charakterystyczną cechą barwy klarnetu jest tzw. stopliwość, czyli łatwość zlewania się z barwą innych instrumentów drewnianych, blaszanych czy smyczkowych. Klarnet składa się z prostej, cylindrycznej drewnianej rury z otworami zamykanymi klapami. Klarnet podzielony jest na 5 części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny, oraz czarę głosową. Do tej samej rodziny należą także saksofony. Skala klarnetu wynosi od e(choć niektóre klarnety maja dodatkową klapę i mozna zagrać dźwięk „es”) do g3 (ale są też możliwości wykonania wyższych dźwięków do d4 ale tylko przez muzykow z duzym doświadczeniem), a klarnetu basowego od D do b1 (f1)). Istnieje też kilka innych rzadziej stosowanych odmian klarnetów takich jak: klarnet piccolo, klarnet altowy, klarnet basowy, klarnet kontrabasowy, basetorn.