Domowe studio nagrań

Prowadzimy zajęcia indywidualne z nagrywania i miksowania muzyki w domowym studiu nagrań.

Zajęcia prowadzone są w domu klienta na terenie Częstochowy i okolic.

Zajęcia prowadzi absolwentka Politechniki Wrocławskiej wydziału Elektroniki o specjalności Inżynieria dźwięku.

Informacji udziela p. Szymon Mrożek – Częstochowa, tel. 601 402 660

W skład domowego studia nagrań wchodzi:

– interfejs audio, czyli urządzenia służącego do połączenia zewnętrznych urządzeń takich jak na przykład keyboard z komputerem. Istnieje wiele rodzajów interfejsów, w różnych przedziałach cenowych. W zależności od wykonywanej przez nas pracy mamy do wyboru interfejsy audio oraz MIDI, w wielu dostępnych na rynku interfejsach, urządzenia zawierają w sobie oba te interfejsy jednocześnie. Interfejsy audio, służą do wymiany informacji audio pomiędzy zewnętrznymi urządzeniami a komputerem. Przy wyborze interfejsu, powinnyśmy zwrócić uwagę na kilka cech. Przede wszystkim czy urządzenie, które planujemy kupić jest kompatybilne z pozostałym naszym sprzętem jak również z oprogramowaniem. Oznacza to iż musimy kupić interfejs zgodny z naszym systemem operacyjnym, w przeciwnym wypadku nie będzie przez niego obsługiwany. Jednakże większość dostępnych dzisiaj urządzeń na rynku, obsługiwana jest przez kilka systemów operacyjnych, więc nie powinno stanowić to dla nas większego problemu. Zanim jednak zakupisz dany interfejs, zapoznaj się z jego dokumentacją techniczną ewentualnie dopytaj sprzedawcę, czy dane urządzenie będzie współpracować z naszym systemem operacyjnym oraz sprzętem.

Rock’n’Roll, Music Center, Music Store, Riff, Music Audio, Guitar Center

– mikrofon studyjny, wyborowi mikrofonu trzeba poświęcić szczególną uwagę. Jest pierwszym urządzeniem na drodze zaczynającej się od głosu / instrumentu, a kończącej na produkcie w postaci gotowej płyty czy MP3. Jeśli coś na tym etapie rejestracji się coś się nie powiedzie – na następnych trudno będzie odrobić straty. Od rodzaju nagrywanego materiału i warunków nagrywania zależy typ mikrofonu jaki powinien być zastosowany. Różnią się one metodą przetwarzania dźwięku, charakterystyką i szczegółowymi parametrami.

Rock’n’Roll, Music Center, Music Store, Fabryka Dźwieku, Fabryka Dźwięku, Guitar Center

– słuchawki, słuchawki o liniowej charakterystyce przydatne będą w odsłuchu kontrolnym powstających utworów. Dzięki temu, że takie słuchawki nie podkreślają ani wysokich, ani niskich tonów względem źródła, można ocenić prawidłowość zrównoważenia w tworzonym miksie częstotliwości, poszczególnych ścieżek czy panoramy. Słuchawki do odsłuchu są typu zamkniętego zapewnia to odpowiednie przenoszenie ciśnienia akustycznego w zakresie niskich częstotliwości, a także wyciszenie zewnętrznych dźwięków. Ponieważ ze słuchawek zamkniętych nie wydostaje się dźwięk na zewnątrz, jest to jedyny typ słuchawek nadający się do pracy w czasie sesji nagraniowych.

Rock’n’Roll, Music Center, Music Store, Music Audio, Guitar Center

– program do nagrywania, rozpoczynając przygodę z muzyką pierwszym zagadnienie, z którym trzeba się zmierzyć to wybór odpowiedniego DAW (Digital Audio Workstation) – stacji roboczej. Zanim zdecydujemy się na zakup oprogramowania warto przyjrzeć się co branża oferuje za darmo – być może spełni to nasze oczekiwania. Zestawienie to kierowane jest głównie do początkujących, bo zaawansowani użytkownicy mają zapewne swoje ulubione narzędzia pracy. Profesjonalne programy takie jak Steinberg Cubase, Pro Tools, Apple Logic, czy Ableton Live są dość kosztowne a przecież nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego oprogramowania. Głównym kryterium doboru oprogramowania do tego zestawienia jest to, czy w takim programie może stworzyć i nagrać utwór muzyczny, bez konieczności instalowania dodatkowych programów, zatem ma być to pełny DAW.

Rock’n’Roll, Music Center, Music Store, Fabryka Dźwięku, Music Audio, Guitar Center

Można też dokupić:

– monitory, monitory studyjne to specjalny rodzaj głośników, przeznaczony do precyzyjnego odsłuchu dźwięku oraz symulowania pracy różnych zestawów audio, co pozwala na lepszą obróbkę nagrań tak, aby brzmiały jak najlepiej na różnorodnych odtwarzaczach, słowem, jest to sprzęt ułatwiający prawidłowy miks i mastering.

Rock’n’Roll, Music Center, Music Store, Fabryka Dźwięku, Riff, Music Audio, Guitar Center

Kompletne wyposażenie studia nagrań znajdziesz w sklepie muzycznym Rock’n’Roll Częstochowa Al. Kościuszki 14A tel. 505 998 584 p. Bogdan Zasępa (Generator Studio w Częstochowie tel. 606 669 590)

Na początek:

– zestaw studyjny: interfejs audio, mikrofon studyjny, słuchawki, program do nagrywania. Jednym z rozwiązań wartym rozważenia jest zaopatrzenie się w specjalnie przygotowane i skompletowane zestawy do nagrań w domowym zaciszu.

Riff, Music Center, Music Store

Jedna z wielu propozycji taniego i bardzo funkcjonalnego zestawu do nagrywania z programem w języku polskim.

Presonus Audiobox Studio

Presonus Audiobox Studio

Inwestując w tą paczkę dostajemy bardzo przyzwoity interfejs Audiobox USB, słuchawki HD7, mikrofon pojemnościowy M7 oraz kable do połączenia mikrofonu z interfejsem oraz do spięcia interfejsu z komputerem. Dodatkowo, otrzymamy wersję programu Presonus Studio One 3 Artist – program w języku polskim. Fakt, że interfejs jest zasilany z portu USB (czyli nie wymaga zewnętrznego zasilacza) umożliwia także pracę w terenie.

Interfejs pozwala zarejestrować do dwóch ścieżek jednocześnie i mogą to być nagrania wszelakich instrumentów akustycznych, jak i wokali. Audiobox wyposażony jest również w dwa wejścia instrumentalne, dzięki czemu możemy nagrywać instrumenty bezpośrednio „po kablu” – świetne rozwiązanie dla basistów i gitarzystów, którzy nie mogą sobie pozwolić na rozkręcenie wzmacniacza w swoim mieszkaniu.

Do zestawu trzeba dokupić statyw mikrofonowy.

Komputer

Wymagania systemowe Mac:
OS X 10.8.5 lub wyższy, procesor Intel Core 2 Duo (zalecany Intel Core i3 lub wyższy).

Wymagania systemowe PC:
Windows 7 x64/x86 SP1 z aktualizacją, Windows 8.1 x64/x86, Windows 10 x64/x86, procesor Intel Core 2 Duo lub AMD Athlon X2 (zalecany Intel Core i3, AMD Athlon X4 lub wyższe).

Inne:
RAM 4 GB (zalecana 8 GB lub więcej), 30 GB miejsca na dysku, ekran 1.366×768 (zalecany High DPI), opcjonalnie monitor z dotykową obsługą wielopunktową

Komputer powinien być przeznaczony głównie do nagrywania i mieć odświeżony system.

Studio nagrań powinno charakteryzować się wysoką absorpcją dźwięku, pogłos musi utrzymywać się na bardzo niskim poziomie. W tym celu stosowane są pochłaniacze i dyfuzory. Odpowiednie parametry dźwięku w studiu nagrań to podstawa sukcesu. Produkty przeznaczone do poprawy akustyki wewnątrz pomieszczeń znajdziecie na wyciszamy.net

To jest jedyna taka oferta w Częstochowie dla wokalistów i instrumentalistów.