Maciejka.org.pl NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH

10Kwi/100

Komputerowe programy muzyczne

Od kilku lat prowadzę szkolenia dla nauczycieli z zakresu komputerowych programów muzycznych. Oto kilka propozycji dla osób zainteresowanych tą tematyką:

Audacity jest darmowym, łatwym w użyciu programem do nagrywania i edycji dźwięku. Możesz używać do: nagrywania audio, konwersji kaset i nagrań do postaci cyfrowej lub na płyty CD, edycji plików w formatach Ogg Vorbis, MP3 i WAV, wycinania, kopiowania, sklejania i mieszania ze sobą dźwięków, zmiany prędkości lub wysokości dźwięku nagrania i wiele innych.

Karafun to darmowy spolszczony player karaoke, który zmienia wirtualnie tonację mp3 w czasie rzeczywistym - suwak „Key” oraz dodatkowo redukuje wirtualnie wokal - suwak „Vocal Reducer”. Czyta formaty mp3, mp3+cdg, kar, mid. Posiada wbudowany edytor oraz wiele praktycznych funkcji. Polecam do nauki śpiewania.

NotePad - Finale darmowy program do pisania nut. Jest możliwy wybór instrumentów, metrum, tonacji. Całość można odsłuchać, zapisać oraz wydrukować.

Digital Music Mentor – program do analizy harmonicznej ( akordy ) utworów nie tylko z plików mp3 czy wav ale i bezpośrednio z płyt CD. Dodatkowo akordy można wydrukować, przetransponować czy poznać te akordy na gryfie wirtualnej gitary.

Proponowane programy muzyczne są cały czas udoskonalane i nie wymagają od użytkownika dużej wiedzy z zakresu muzyki czy znajomości komputera ale są niezastąpione dla osób stawiających pierwsze kroki w tym temacie.

13Mar/100

Nauka spiewu

Multimedialne Warsztaty Wokalne.
Programu komputerowy wspomagający naukę śpiewu.

Autorem programu jest p. Damian Czarnecki oraz p. Szymon Mrożek.

Damian Czarnecki jest wokalistą mieszkającym w Warszawie, założycielem serwisu internetowego dla wokalistów, organizatorem stacjonarnych i wyjazdowych warsztatów wokalnych, absolwent Szkoły Estradowej, laureatem kilkudziesięciu konkursów piosenki młodzieżowej, poezji śpiewanej i piosenki religijnej, instruktorem zajęć wokalnych, teatralnych, rytmiki, kompozytorem, organistą.

Szymon Mrożek jest muzykiem mieszkającym w Częstochowie, pedagogiem prowadzącym zajęcia w klasie keyboardu, fortepianu, saksofonu, klarnetu, fletu prostego w oparciu o własny program autorski na terenie Częstochowy, organizatorem wielu koncertów muzycznych promujących młodych artystów: Zagraj to sam,  Zostań gwiazdą, dyrektorem Ogólnopolskiego Konkursu Keyboardowego

Mamy nadzieję, że ta publikacja pomoże wszystkim osobom zainteresowanym indywidualnym szkoleniem swojego głosu, a także instruktorom i nauczycielom w trakcie zajęć wokalnych z dziećmi i młodzieżą.

Prezentacja zawiera najistotniejsze informacje dotyczące kształcenia śpiewu. Celowo zostały pominięte pewne tematy, na poruszenie których być może liczyli bardziej zaawansowani wokaliści. Autorzy wyszli z założenia, że zamieszczenie specjalistycznych zagadnień mogłoby utrudnić większości osób stawiających pierwsze kroki na estradzie dotarcie do wiadomości mogących mieć wpływ na ich warsztat wokalny.

Osoby poszukujące dokładniejszych informacji dotyczących: elementów aparatu mowy i ich wpływu na kształtowanie dźwięku, fonacji, rodzajów rezonansu, rejestrów, dynamiki, rodzajów intonacji odsyłamy do zgromadzonej pod koniec warsztatów bibliografii.

W publikacji zawarto:
- serię ćwiczeń artykulacyjno - dykcyjnych przystosowujących aparat mowy do poprawnej pracy, a co za tym idzie - pomagających osiągnąć nieskazitelną dykcję;
- zbiór uwag dotyczących poprawnego oddychania, bardzo istotnego podczas śpiewu i występów publicznych;
- wiele ćwiczeń wokalnych w zapisie nutowym, opatrzonych odpowiednim komentarzem;
- kilka rad dotyczących występów;
- informacje dotyczące higieny głosu, zapobiegania chorobom i leczenia;
- akompaniament karaoke z podświetlanym tekstem na ekranie;
- akompaniament fortepianowy na płycie CD w 3 wariantach: dla amatorów (również dzieci), dla zaawansowanych i dla profesjonalistów.
Akompaniament do wprawek zamieszczony na płycie nadaje się do odsłuchiwania na każdym odtwarzaczu płyt CD.

Odpowiednio wyselekcjonowane wprawki są doskonałym materiałem do indywidualnego rozśpiewywania się przed występem w zaciszu garderoby. Ponadto płyta zawiera w formie elektronicznej niniejszą publikację: Multimedialne Warsztaty Wokalne, a także arkusze ćwiczeń wokalnych, artykulacyjnych i oddechowych przygotowane do wydruku. Zawarte na płycie pliki midi pozwalają odtwarzać akompaniament do wprawek za pomocą programów vanBasco lub Winamp z dodatkową opcją wyświetlania na ekranie monitora napisów pomagających w śpiewie. Wystarczy kliknąć myszką na odpowiedni LINK pod zapisem nutowym ćwiczenia, aby usłyszeć akompaniament.

4Mar/101

Nauka gry na flecie prostym sopranowym, altowym, tenorowym, basowym

W materiałach zawartych na stronie Nauka gry na flecie prostym sopranowym, altowym, tenorowym, basowym bardzo ogólnie poruszam wiele tematów. Zapraszam do zamieszczania artykułów rozwijających i uzupełniających tą tematykę.

4Mar/101

Nauka gry na klarnecie

W materiałach zawartych na stronie Nauka gry na klarnecie bardzo ogólnie poruszam wiele tematów. Zapraszam do zamieszczania artykułów rozwijających i uzupełniających tą tematykę.

4Mar/101

Nauka gry na saksofonie sopranowym, altowym, tenorowym, barytonowym

W materiałach zawartych na stronie Nauka gry na saksofonie sopranowym, altowym, tenorowym, barytonowym bardzo ogólnie poruszam wiele tematów. Zapraszam do zamieszczania artykułów rozwijających i uzupełniających tą tematykę.

4Mar/100

Nauka gry na pianinie, pianinie cyfrowym, fortepianie

W materiałach zawartych na stronie Nauka na pianinie, pianinie cyfrowym, fortepianie bardzo ogólnie poruszam wiele tematów. Zapraszam do zamieszczania artykułów rozwijających i uzupełniających tą tematykę.

4Mar/101

Nauka gry na keyboardzie

W materiałach zawartych na stronie Nauka gry na keyboardzie bardzo ogólnie poruszam wiele tematów. Zapraszam do zamieszczania artykułów rozwijających i uzupełniających tą tematykę.