Nauka gry na pianinie Częstochowa i okolice

Kontakt: mgr Szymon Mrożek tel. 601 402 660
Nie trać czasu na dojazdy, przyjeżdżam na bezpłatną lekcję próbną!

30 lat nauczania na pianinie dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Ponad 20 lat profesjonalnych cyklicznych koncertów uczniów. Liczne nagrody na wielu konkursach i festiwalach muzycznych.

Naukę na pianinie można rozpocząć już od 4 roku życia, polecam tę formę dla dzieci z dysleksją i ADHD, zachęcam również dorosłych oraz emerytów jako doskonały relaks.

Nauczyciel uczący na fortepianie z 30-letnią praktyką, organizator cyklicznych koncertów i konkursów muzycznych – mgr Szymon Mrożek tel. 601 40 26 60

W rozwoju zdolności muzycznych kluczowych jest pierwszych dziewięć lat życia, dlatego edukację w tym zakresie należy zacząć jak najwcześniej.

Uczniowie maja możliwość kontynuowania nauki na wybranym instrumencie w Szkole Muzycznej I i II stopnia oraz na studiach o profilu muzycznym na wybranych uczelniach zdając egzaminy z przedmiotów kierunkowych.

Pomoc w zakupie instrumentu nowego lub używanego.

Poradnik dla rozpoczynających naukę gry na pianinie

Nauka gry dla dzieci, młodzieży, dorosłych

W rozwoju zdolności muzycznych kluczowych jest pierwszych dziewięć lat życia, dlatego edukację w tym zakresie należy zacząć w zasadzie od urodzenia. Gra na instrumentach muzycznych podwyższa sprawność umysłu w każdym wieku. Stwierdzono, że dzieci i młodzież uczące się grać na instrumentach muzycznych, już po roku osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce. Ćwiczenia z liczeniem dla zachowania pulsu rytmicznego, zmuszają do koncentracji i porządkują niesforne charaktery także w przypadku dzieci z ADHD. Im wcześniej zacznie się nauka, tym rozwój dziecka będzie łatwiejszy, szybszy i przyniesie więcej sukcesów, bo proces rozwoju mózgu można znacznie przyspieszyć. Rozwój słuchu jest podstawą szybszego opanowania języków obcych. Systematyczne występy publiczne, ćwiczą opanowanie napięcia ciała i umiejętność redukcji stresu. Pod moim kierunkiem zainteresowania muzyczne rozwijali m.in. lekarze, prawnicy, emeryci, wiek czy zawód nie stanowi żadnej bariery. Uważam, że osoby dojrzałe mogą czynnie uczestniczyć w rozwijaniu zainteresowań muzycznych poznając ulubione instrumenty a wielokrotnie biegle na nich grać. Takie muzykowanie jest doskonałą formą relaksu czy muzykoterapią, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych. Zajęcia są indywidualne i odbywają się w domu osoby pobierającej naukę. Forma ta jest szczególnie przyjazna dla każdego, kto ma dużo innych obowiązków: praca, szkoła itp. Nie bez znaczenia jest możliwość ustalenia najodpowiedniejszych terminów zajęć.

Pianino – (z włoskiego zdrobnienie od piano = cicho) instrument muzyczny, klawiszowy, skonstruowany w 1811 r. odmiana fortepianu z pionowo ułożonymi strunami przytwierdzonymi do strojnicy wykonanej zazwyczaj z wysokiej jakości drewna naklejanego warstwa po warstwie. Początkowo pianino posiadało drewnianą ramę i prostostronny układ strun, z czasem jednak ramę zastąpiono stopem żeliwnym i wprowadzono krzyżowy układ strun.

Historia – Poprzednikami pianina było klawicyterium (rodzaj klawikordu zwanego żyrafą), a odmianami są takie instrumenty, jak klawesyn, wirginał, szpinet i wiele innych. Za pierwszego budowniczego fortepianu uważa się Włocha Bartolomeo Cristoforiego, który zbudował pierwszy klawesyn z mechanizmem młoteczkowym ok. 1709 roku. Pierwsze pianino zbudował Jan Schmidt z Salzburga lub Grüneberger z Halle na końcu XVIII w. lub początku XIX w. W 1802 roku Th. Lond skonstruował w Londynie pianino o naciągu skośnostrunnym. Mechanizm pianinowy ulepszył i opatentował Wornum w 1826 r. Rozwiązanie to było na tyle dobre, że stosuje się je po dziś dzień. Jedyną modyfikacją jest zastosowanie innego tłumika. Konstruktorami pianin byli także Niemcy C. Bechstein, Blüthner, Wiedeńczycy Bösendorfer, Francuzi Pleyel i Anglicy. Długo jednak pianino nie zdobywało popularności. Popularność zdobyło pianino w drugiej połowie XIX wieku gdy w mieszczańskich domach zaczęło ono wypierać fortepian z powodu niższej ceny i mniejszych rozmiarów. W Polsce po wojnie pianina były produkowane w fabrykach „Defil” w Lubinie, Calisia (fabryka) w Kaliszu, oraz „Legnicka Fabryka Fortepianów i Pianin” w Legnicy. Do dnia 20 września 2007 r. pianina i fortepiany produkowane były w Kaliszu, w dawnej fabryce Arnolda Fibigera znanej jako Calisia (fabryka).

Rozmiar: 66937 bajtów

Firmy zajmujące się produkcją pianin: Yamaha, Bohemia, Petrof, Blüthner.

Pianino cyfrowe – instrument muzyczny zaliczany do elektrofonów. Jest on często mylony z keyboardem, choć obecnie różnice między tymi instrumentami są coraz mniejsze. Pianino cyfrowe wyróżnia się dokładniejszym i bardziej realistycznym niż w przypadku keyboardu odwzorowaniem dźwięku klasycznego pianina oraz tzw. ważoną klawiaturą o właściwościach fizycznych i dynamice bardziej zbliżonych do klasycznego pierwowzoru. W obecnych czasach wiele keyboardów także posiada realistyczne brzmienie i ważoną klawiaturę, a pianina cyfrowe możliwości używania ich także jako keyboardów. Zobacz jak gra wirtualna klawiatura muzyczna używająca dźwięków MIDI wytwarzanych przez twoją kartę dźwiękową. Możesz grać za pomocą myszki lub klawiatury komputerowej.

Firmy zajmujące się produkcją pianin cyfrowych: Yamaha, Roland, Korg, Casio

Fortepian – klawiszowy, młoteczkowy, strunowy instrument muzyczny. W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane są młoteczkami obciągniętymi filcem. Naciśnięcie klawisza powoduje uderzenie młoteczka w strunę, przenosząc jednocześnie dynamikę uderzenia w klawisz. Natychmiast po pobudzeniu struny młoteczek odbija się od niej i w zależności od siły uderzenia, zatrzymuje się wyżej lub niżej. Pozwala to na szybką repetycję (uderzanie kilka razy tego samego dźwięku w szybkim tempie), w odróżnieniu od pianina. Po zwolnieniu nacisku na klawisz do struny przyciskany jest tłumik wyciszający jej drgania. W ten dość skomplikowany sposób mechanizm fortepianu realizuje podstawową cechę tego instrumentu odróżniającą go od wcześniejszych instrumentów strunowych, klawiszowych, które nie miały możliwości kształtowania dynamiki dźwięku oraz czasu jego trwania.

Historia – Pierwsza wzmianka o fortepianie pochodzi z roku 1598 z listu Paliariono do księcia Modeny. Twórcą instrumentu, który był protoplastą współczesnego fortepianu, był Bartolomeo Cristofori zachowany do naszych czasów, egzemplarz pochodzi z roku 1720. Najczęściej jednak za datę zbudowania pierwszego fortepianu podaje się 1711 rok. Punktem zwrotnym we wczesnej historii fortepianu był entuzjastyczny artykuł autorstwa Scipione Maffei, w którym podane zostały szczegóły techniczne budowy instrumentu. Kolejne dziesięciolecia są okresem wzrastającej popularności fortepianu. W całej Europie powstają firmy specjalizujące się w produkcji tych instrumentów. Do najbardziej znanych należały warsztaty: Shidemayer od 1735, Francisco Perez Mirabel w Hiszpanii od 1745, Stein od 1748, Thomas Gullifold w Londynie od 1750, Johann Behrent w Filadelfii od 1775 i wielu innych. Od początku XIX wieku fortepian stał się dominującym instrumentem solowym i pozostaje nim nadal. Literatura pianistyczna zawiera setki tysięcy dzieł i jest częścią dorobku praktycznie każdego kompozytora okresu klasycyzmu, romantyzmu oraz współczesnego.

Rozmiar: 73799 bajtów

Firmy zajmujące się produkcją fortepianów: Yamaha, Steinway & Sons, Bohemia, Petrof.

Pianiści

Pianiści klasyczni na świecie – Vladimir Horowitz, Glenn Gould, Światosław Richter, Alfred Cortot, Josef i Rosina Lhévinne, Dinu Lipati, Murray Perahia, Martha Argerich, Maurizio Pollini, Arturo Benedetti Michelangeli, Nikita Magaloff, Emil Gilels, Sergiusz Rachmaninow, Julius Katchen, Wilhelm Backhaus.

Pianiści klasyczni w PolsceIgnacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Adam Harasiewicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Krzysztof Jabłoński, Rafał Blechacz.

Pianiści jazzowi na świecie – Oscar Peterson, Count Basie, Duke Ellington, Erroll Louis Garner, David Warren Brubeck, Thelonious Monk, Chick Corea, Bill Evans, Herbie Hancock, Keith Jarrett, Joe Zawinul.

Pianiści jazzowi w PolsceWojciech Kamiński, Krzysztof Komeda, Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Włodzimierz Pawlik.

Pianiści grający na instrumentach firmy:Yamaha Steinway & Sons

Do nauki gry polecam instrumenty z rankingu pianin

Przed zakupem warto zapoznać się z wykazem producentów pianin i fortepianów

Niezbędne materiały do nauki gry na pianinie, pianinie cyfrowym, fortepianie

Papier nutowy do wydrukowania: różne wielkości pięcioliń (scale), wszystkie klucze muzyczne

Ponieważ większość stron z materiałami do nauki gry na pianinie, fortepianie jest w języku angielskim i rosyjskim w przypadku problemów wpisz adres wybranej strony w www.google.pl następnie użyj funkcji tłumaczenia lub pobierz wtyczkę do programu Firefox, która tłumaczy na język polski. Z tego ciekawego darmowego materiału wielojęzycznego powstałaby bardzo dobra Szkoła na fortepian.

Techniki gry na fortepianie – szczególnie polecam metodę Chopina i Neuhausa opisaną przez pianistę i pedagoga Stefana Kutrzeby. Metoda proponuje konkretne środki warsztatowe pomagające zaktywizować słuch i fantazję muzyczną.

Kontrowersyjna książka Chuan C. Chang w tłumaczeniu Wojciecha Ozimińskiego zawierającą darmowe lekcje fortepianu, materiały do nauki, metody uczenia się oraz podstawy ćwiczeń fortepianowych

Przy nauce gry na pianinie czy fortepianie bardzo ważna jest znajomość koła kwintowego gamy durowych i molowych Akordy i skale muzyczne zamieszczone na wirtualnej klawiaturze są dobrą formą utrwalenia tak istotnego zagadnienia.

Ciekawa strona dla pianistów z różnymi interpretacjami utworów znanych kompozytorów z nutami pianosociety.com

Bezpłatne muzyczne programy edukacyjne: klawiatura z pięciolinią do nauki nut metronom zapis nutowy na instrumenty

Kupujemy nuty na fortepian w księgarni muzycznej. Darmowe nuty na fortepian stanowią uzupełnienie repertuaru.

Darmowe lekcje na fortepian: ćwiczenia w kluczu wiolinowym i basowym z poznawaniem nazw literowych dźwięków, metrum, wartości rytmiczne, znaki chromatyczne, ćwiczenia w różnych tonacjach, gamy durowe, akordy durowe, akordy I, IV i V stopnia z przewrotami i ćwiczeniami, różne formy akompaniamentu opartego o akordy z uwzględnieniem metrum, interwały. Darmowe melodie na fortepian również w wersji z akordami na keyboard.

Bogata kolekcja utworów fortepianowych, nuty z możliwością wydrukowania, midi i mp3 z możliwością wysłuchania wybranego utworu. Teoria muzyki, kurs dla początkujących, darmowe lekcje na fortepianie. Możliwość prezentacji.

Christopher Schlegel – bezpłatne lekcje video na instrumencje klawiszowym z rozbudowanym materiałem teoretycznym.
Praktyczne wskazówki jak grać w zespole muzycznym na instrumencie klawiszowym 10 bezpłatnych lekcji video.

Zakup używanego pianina lub fortepianu

Naukę gry można zacząć na pianinie używanym. Taki instrument powinien być zadbany, mieć sprawny mechanizm. Zakup pianina powinien być skonsultowany z nauczycielem. Instrumenty akustyczne: pianina, fortepiany wymagają systematycznego strojenia, czasami korekty mechanizmu, dlatego polecam sprawdzonego stroiciela z wieloletnim doświadczeniem strojący pianina i fortepiany w najważniejszych instytucjach muzycznych powiatu częstochowskiego. Przy zakupie stroiciel najlepiej wyceni używane pianino lub fortepian a po przetransportowaniu nastroi. Stroiciel pianin i fortepianów m.in. w Częstochowie, Radomsku, Kłobucku, Wieluniu, Oleśnie, Lublińcu, Myszkowie, Zawierciu, Tarnowskich Górach Kontakt: Szymon Mrożek tel. kom. 601 402 660. Transport pianin czy fortepianów najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wielokrotnie widziałem instrumenty zniszczone przez niedoświadczonych przewoźników. Najczęściej spotykane zniszczenia to pęknięte płyty rezonansowe, zerwane struny czy odpryski lakieru.

Najczęstsze wady i usterki używanych pianin i fortepianów – porady stroiciela

Uszkodzenia dźwięcznicy: Pęknięcia płyty rezonansowej – powstają na skutek zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się instrument. Zerwane struny – przyczyną mogą być uszkodzenia mechaniczne strun lub rdza, która pojawia się na ich powierzchni pod wpływem wilgoci. Luźne kołki stroikowe – uszkodzenie dotyczące głównie starych instrumentów. Naprężenia działające na strojnicę doprowadzają do wyrobienia gniazd, w których osadzono kołki. Powoduje to bardzo szybkie rozstrajanie się pianina.

Uszkodzenia klawiatury: Odklejanie się okładzin klawiszy – głównie kość słoniowa lub wołowa, którą klej przestaje wiązać, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche lub wilgotne. Nie równa klawiatura – powodem tego jest silne wytarcie i zbicie podkładek sukiennych i papierowych na sztyftach okrągłych i płaskich w ramiaku klawiaturowym.

Uszkodzenia mechanizmu: Złamania trzonków młotkowych – ulegają złamaniu na skutek silnych uderzeń w klawiaturę lub wad w drewnie. Złamania widełek – są one najdelikatniejszym elementem mechanizmu pianinowego. Ulegają uszkodzeniu przy zbyt mocnym dokręceniu ich do belki konstrukcyjnej mechanizmu. Wysuwanie się osi z widełek – usterka pojawiająca się w każdym instrumencie, jest ona wynikiem normalnego jego użytkowania. Efektem luźnych osi są luzy boczne poszczególnych dźwigni. Wybijanie się filcu młotkowego – usterka pojawiająca się w każdym instrumencie, jest ona wynikiem normalnego użytkowania. Brak jednolitej barwy dźwięku – w instrumentach takich przeprowadza się ponowną intonacje młotków.

Stroiciel o budowie i działaniu mechaniki fortepianu.

Wskazówki użytkowania pianin i fortepianów

Pianina i fortepiany należy chronić przed działaniem wilgoci, przewiewami oraz zmianami temperatury, bardzo szkodliwymi dla obudowy oraz części mechanizmu wykonanych z wysezonowanego drewna.
W tym celu instrument powinien być ustawiony w suchym pomieszczeniu, o stałej pokojowej temperaturze, 17 do 22°C najlepiej przy ścianie wewnętrznej, z dala od okien i źródła ogrzewania.
W czasie deszczowej pogody należy unikać otwierania okien, gdyż zbyt wilgotne powietrze powoduje rdzewienie strun i części metalowych. Nie zabezpieczony należycie przed wilgocią instrument szybko się rozstraja, dno rezonansowe i filce wilgotnieją, co wpływa niekorzystnie na ton i działanie mechanizmu (tzw. zatrzymywanie się klawiszy). Zabrania się również stawiania na fortepianie lub pianinie kwiatów, wazonów z wodą, gdyż grozi to zwilgotnieniem instrumentu.
Ustawienie pianina lub fortepianu w zasięgu padania promieni słonecznych powoduje uszkodzenie powierzchni.
W celu utrzymania połysku powierzchni należy używać do odkurzania pióropusza, skórki jelonkowej lub miękkiej flaneli.
Utrzymanie w należytym stanie białej okładziny klawiatury wymaga mycia rąk przed przystąpieniem do gry.
Instrument powinien być strojony 1 do 2 razy w ciągu roku niezależnie od tego, czy był w tym czasie użytkowany. Strojenie instrumentu powierzać należy jedynie dobrym fachowcom.
Wskazane jest również gruntowne czyszczenie wnętrza pianina przynajmniej raz na 2 lata, mające na celu ochronę instrumentu przed molami. Czynność tę należy powierzyć zawodowym stroicielom lub korektorom mechanizmów. Zdarza się, że jeden lub kilka tonów brzmi nieczysto i daje się słyszeć tzw. brzęczenie. Przyczyna tego zjawiska tkwi zazwyczaj poza instrumentem. Zjawisko brzęczenia powodować może pozostawiony w zamku instrumentu kluczyk, nie przylegająca ściśle do podłogi rolka, jak również ustawione na instrumencie metalowe przedmioty, wywołujące przy uderzeniach w klawisze drgania pokrewne. Zjawisko to mogą również spowodować nieszczelnie osadzone szyby w oknach lub znajdujące się opodal instrumentu przedmioty metalowe.
W przypadku transportowania instrumentu w okresie mrozów po przywiezieniu pianina lub fortepianu na nowe miejsce należy ustawić je w nie opalonym pomieszczeniu, a następnie stopniowo podwyższać temperaturę i przez kilka dni nie otwierać instrumentu.

Polscy producenci pianin i fortepianów

Legnicka Fabryka Fortepianów i Pianin powstała na terenach fabryki Eduarda Seilera w 1947 roku. Zatrudniono w niej dawnych fachowców z seilerowskiej fabryki jak również absolwentów Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Znajdowała się przy ul. Rewolucji Październikowej 19/17 (po zmianie nazw ulic w 1991 r. – Senatorskiej 19/17), produkowała głównie pianina marki Legnica, istniała do 1998 roku. W 1992 okupiła znak firmowy T. Betting od Janusza Bettinga, spadkobiercy Theodora Bettinga. Produkowała także instrumenty na eksport ze znakiem firmowym Offberg. W 1990 r. dawny jej właściciel chciał częściowo wykupić budynki i maszyny należące do legnickiej wytwórni. Pragnął, by znów produkowano tam pianina i fortepiany z logiem Ed. Seiler. Niestety nie udało mu się to. Wytwórnia upadła pod koniec 1998 r. Osobiście polecam do nauki gry zakup używanych pianin firmy Legnica. Na rynku wtórnym pianina firmy Legnica stanowią najlepsza relację cenową do jakości. Pianino cyfrowe nie zastąpi brzmienia pianina akustycznego.

Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia działała w Kaliszu od 1878 roku. W fabryce wytwarzano pianina (sześć modeli), a także dwa modele fortepianów. W 2000 r. została częściowo wykupiona przez warszawską Unitrę. Już wkrótce, ok. 90% produkcji fabryki przeznaczonej dla odbiorców z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii na stałe wypełniło portfel zamówień kaliskiej fabryki. Konsekwencją sukcesów handlowych, było zarejestrowanie znaku towarowego „Calisia” w krajach Unii Europejskiej, oraz zgłoszenie go do ochrony na terenie Polski. Jest to o tyle istotne, że instrumenty z Kalisza mają już ugruntowaną markę. Krystian Zimerman – laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1975 r. – napisał: „Cieszę się, że obok wspaniałej muzyki Chopina mamy świetną fabrykę fortepianów. Życzę Calisii, aby jej fortepiany podbiły świat w takim samym stopniu, w jakim zrobiła to muzyka Chopina”. Wytwórnia upadła pod koniec 2007 r. Osobiście polecam do nauki gry zakup używanych pianin firmy Calisia. Na rynku wtórnym pianina firmy Calisia stanowią najlepsza relację cenową do jakości. Pianino cyfrowe nie zastąpi brzmienia pianina akustycznego.

Prezentacje instrumentów

Warto wiedzieć: Klawiatura Yamaha Graded Hammer Standard (GHS) zamiast młoteczka ma kawał mosiężnego drutu, nie ma tu mechanizmu podwójnej repetycji, czyli wymyku. Oznacza to, że ćwicząc na tego typu klawiaturze nie nabędziemy pianistycznego wyczucia klawiatury. Polecane klawiatury do nauki: Korg – RH3, Yamaha – GH3, Roland – PHA III Ivory Feel z wychwytem.

Prezentacja pianina cyfrowego Roland F-120 (PHA III) Prezentacja piana cyfrowego Roland RP 301 (PHA III)

Prezentacja pianina cyfrowego Yamaha YDP-142(GHS) Prezentacja piana cyfrowego Korg SP-280 (NH)

Prezentacja keyboardu/pianina Yamaha DGX-650 (GHS) Prezentacja pianina cyfrowego Yamaha CLP-430 (GH3)

Pianino cyfrowe Yamaha Clavinova CVP 501 (GHS) Prezentacja pianina akustycznego Yamaha Radius

Pianino Yamaha B1 Silent Pianos               Prezentacja fortepianu Yamaha Disklavier DS6 M4 PRO

Bert Smorenburg prezentuje fortepian Yamaha Disklavier Bert Smorenburg prezentuje Yamaha Silent Piano

Pianino w trybie Silent, bezdotykowe optyczne sensory tłumaczą każdy niuans twojej gry, włączając w to ruch pedałów i odtwarzają brzmienie doskonale nagranego fortepianu Yamaha. Dynamika klawiatury została zachowana w 100%.

Dostępne formy nauczania na instrumentach w Polsce

Formy mające na celu rozwijanie uzdolnień artystycznych:

Indywidualne lekcje prywatne, indywidualne i grupowe lekcje prywatne w tzw. szkołach muzycznych: Yamaha, Casio itp. / nazwa: szkoła muzyczna – nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym /, nauka gry w ogniskach muzycznych.

Uwaga: Osoby szczególnie uzdolnione mają szansę kontynuowania nauki w Szkołach Muzycznych II stopnia po zdaniu egzaminów z zakresu programu nauczania Szkoły Muzycznej I stopnia. Egzamin obejmuje: grę na instrumencie, kształcenie słuchu, zasady muzyki oraz audycje muzyczne / program Szkół Muzycznych nie przewiduje nauki w klasie: keyboard, flet prosty /.

Formy przygotowujące do zawodu muzyka:

Nauczanie indywidualne w szkołach muzycznych nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury: Szkoła Muzyczna I stopnia w cyklu 6 – letnim (dla dzieci w wieku 6 – 10 lat), oraz w cyklu 4 – letnim (dla młodzieży w wieku 11 – 16 lat). Szkoła Muzyczna II stopnia na wydziale: instrumentalnym (6 letnim), rytmiki (6 letnim), wokalnym (4 letnim). Alternatywnie – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia z przedmiotami ogólnokształcącymi, w zakresie 3-letniego gimnazjum i 3-letniego liceum. Akademia Muzyczna: studia licencjackie oraz uzupełniające magisterskie.

Metody i programy nauczania na instrumentach

Polecana: Indywidualna nauka gry w domu osoby uczącej się z możliwością ustalenia najodpowiedniejszych terminów zajęć. Nauka dostępna dla osób w każdym wieku, urozmaicona pod kątem zainteresowań / utwory z muzyki klasycznej, popularnej, jazzowej i rockowej / uzupełniona zasadami muzyki i kształceniem słuchu. Możliwość uczestnictwa i prezentacji na koncertach i konkursach muzycznych.

Szkoły Muzyczne Casio mają na celu wspieranie systemu edukacyjnego szkół podstawowych w zakresie rozwijania uzdolnień artystycznych dzieci. Część osób uczęszczających na zajęcia, kontynuuje swą edukację w państwowych szkołach artystycznych, traktują naukę w szkołach muzycznych Casio jako wspaniałe do tego przygotowanie. Do szkół przyjmowane są wszystkie chętne, zgłaszające się dzieci, z których później tworzone są poszczególne grupy. Nauka odbywa się indywidualnie, w grupach trzyosobowych oraz zespołach do 10 osób. Ideą Szkół Muzycznych Casio jest nauka gry na instrumentach klawiszowych w oparciu o keyboardy i pianina Casio. Firma Casio wspiera w ten sposób działalność nauczycieli muzyki, którzy chcieliby rozpocząć pracę we własnej szkole muzycznej. Placówka, która posiada prawo posługiwania się logo „Szkoła Muzyczna Casio” – może równocześnie prowadzić naukę gry na innych instrumentach, np. gitara, instrumenty dęte, klasyczne instrumenty klawiszowe, pod warunkiem, że nie jest to ściśle związane z inną marką instrumentów, która jest bezpośrednim konkurentem dla instrumentów Casio.

Ogniska Muzyczne – nabór słuchaczy jest oparty na zasadzie maksymalnej dostępności. Przyjmowani są kandydaci po sprawdzeniu ich predyspozycji słuchowo-manualnych. Nie obowiązuje limit wieku. W Ogniskach Muzycznych I stopnia realizowany jest program podstawowej szkoły muzycznej. Uczniowie zdają egzaminy półroczne i roczne, po których otrzymują świadectwa promocyjne do następnej klasy. Pełny cykl nauczania kończy się egzaminem, po którym słuchacze otrzymują świadectwo ukończenia ogniska. Chętni, po zakwalifikowaniu przez komisję egzaminacyjna, mogą kontynuować naukę w klasie dyplomowej, która kończy się egzaminem dyplomowym. Warunkiem uzyskania dyplomu jest ukończenie 3-letniego kursu teorii muzyki. Absolwenci ognisk muzycznych I stopnia mają możliwość dalszego kształcenia w 3-letnich ogniskach II stopnia, gdzie doskonalą swój warsztat instrumentalny, poznają literaturę muzyczną i wzbogacają wyobraźnię artystyczną. Mogą też zdawać do średnich szkół muzycznych. Tak jak w Ogniskach Muzycznych I stopnia, po każdym roku szkolnym uczniowie otrzymują świadectwa promocyjne, a kurs kończy się egzaminem dyplomowym, po którym uczniowie otrzymują dyplom ukończenia ogniska II stopnia. Istnieje możliwość kształcenia (zarówno w ogniskach I jak i II stopnia) w systemie bezegzaminacyjnym, program jest dostosowany wówczas do indywidualnych możliwości ucznia. Zajęcia z teorii muzyki nie są wówczas obowiązkowe. Po zakończeniu nauki osoby kształcące się w tym trybie otrzymują zaświadczenie o uczęszczaniu do ogniska muzycznego.

Więcej na temat nauki gry na pianinie w Częstochowie

Nazywam się Szymon Mrożek i od ponad 30 lat zajmuję się pedagogiką instrumentalną na terenie Częstochowy. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne, szereg inicjatyw muzycznych, projektów i zorganizowanych koncertów pozwala mi na odpowiednie ukierunkowanie i naukę gry na instrumentach osób w różnym wieku. Prowadzę zajęcia z osobami, które chcą rozwijać swoje zainteresowania muzyczne przez muzykowanie. Muzykowanie kształci wzrok, słuch i logikę myślenia. Opracowałem przyjazne programy nauczania oparte na wieloletnim doświadczeniu muzyczno – pedagogicznym (Szkoła Muzyczna), które są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Nauka gry na pianinie cyfrowym z funkcjami aranżera uzupełniona jest praktyczną znajomością akordów tak jak na keyboardzie oraz zasadami muzyki wprowadzanymi równolegle z terminologią występującą w trakcie nauczania. Wyjaśniam podstawowe pojęcia występujące w muzyce: klucz wiolinowy i basowy, wartości rytmiczne, metrum, nazwy literowe dźwięków, znak volty i znak repetycji, znaki chromatyczne: bemole, krzyżyki i kasowniki, łuk i kropka, przedtakt, takty proste i złożone, gama chromatyczna, interwały, tonacja durowa i molowa, oznaczenia dynamiczne, budowa akordów z przewrotami: durowe, molowe, zmniejszone, zwiększone, durowe septymowe, molowe septymowe, chromatyczne znaki przykluczowe, pauza, staccato, legato, przednutki: krótka i długa, gamy równoległe, enharmonia, fermata, transpozycja, ozdobniki melodyczne itp. Bogata biblioteka z nutami na fortepian pozwala na urozmaicenie nauki pod kątem zainteresowań, predyspozycji i możliwości technicznych ucznia. Repertuar zawiera utwory z muzyki klasycznej, popularnej, jazzowej i rockowej. Wprowadzam też elementy kompozycji, aranżacji i improwizacji, wspomagane nowoczesną formą zapisu nutowego w notatniku muzycznym firmy Finale lub MuseScore , gdzie mamy możliwość wyboru instrumentów, metrum, tonacji, odsłuchania kompozycji czy aranżacji oraz ich wydrukowania. Dodatkowo dla osób uzdolnionych wokalnie prowadzę zajęcia z emisji głosu oraz solfeż czyli czytanie nut głosem, która jest jedną z form rozwijającą słuch muzyczny. Gra na instrumencie w połączeniu ze śpiewem to umiejętność, którą nabywa się na zajęciach a wykorzystuje na koncertach. Jestem współautorem Multimedialnych warsztatów wokalnych – zestawu materiałów szkoleniowych dla wokalistów i instruktorów na płycie CD. Jako instrument dodatkowy proponuję naukę gry na flecie prostym, który jest często wykorzystywany na lekcjach muzyki w szkole. Od kilku lat prowadzę szkolenia dla nauczycieli z zakresu komputerowych programów muzycznych. Takie zajęcia proponuję również osobom pobierającym naukę.

Prezentacje muzyczne, koncerty, konkursy

Dbam od wielu lat o możliwość prezentacji muzycznych w internecie osób grających i śpiewających. Od 1994 roku organizuję koncerty Zagraj to sam w tym kilka dla prawie 1000 widowni. Od 2004 organizuję koncerty Zostań gwiazdą które są formami cyklicznymi, otwartymi dla wszystkich i bezpłatnymi. W 2005 roku zorganizowałem I Ogólnopolski konkurs keyboardowy przy współpracy z firmą Yamaha oraz sklepem muzycznym Malko z Częstochowy. W konkursie tym 47 współorganizatorów eliminacji powiatowych i wojewódzkich, 150 muzyków zasiadających w jury przesłuchało w Polsce 1 000 wykonawców grających na keyboardzie.