Nauka gry na keyboardzie Częstochowa i okolice

Kontakt: mgr Szymon Mrożek tel. 601 402 660
Nie trać czasu na dojazdy, przyjeżdżam na bezpłatną lekcję próbną!

30 lat nauczania na keyboardzie dzieci, młodzieży, dorosłych. Ponad 20 lat profesjonalnych cyklicznych koncertów uczniów. Liczne nagrody na wielu konkursach i festiwalach muzycznych.

Naukę na keyboardzie można rozpocząć już od 4 roku życia, polecam tę formę dla dzieci z dysleksją i ADHD, zachęcam również dorosłych oraz emerytów jako doskonały relaks.

Nauczyciel uczący na fortepianie z 30-letnią praktyką, organizator cyklicznych koncertów i konkursów muzycznych – mgr Szymon Mrożek tel. 601 40 26 60

W rozwoju zdolności muzycznych kluczowych jest pierwszych dziewięć lat życia, dlatego edukację w tym zakresie należy zacząć jak najwcześniej.

Uczniowie maja możliwość kontynuowania nauki na wybranym instrumencie w Szkole Muzycznej I i II stopnia oraz na studiach o profilu muzycznym na wybranych uczelniach zdając egzaminy z przedmiotów kierunkowych.

Pomoc w zakupie instrumentu nowego lub używanego.

Poradnik dla rozpoczynających naukę gry na keyboardzie

Nauka gry dla dzieci, młodzieży, dorosłych

W rozwoju zdolności muzycznych kluczowych jest pierwszych dziewięć lat życia, dlatego edukację w tym zakresie należy zacząć w zasadzie od urodzenia. Gra na instrumentach muzycznych podwyższa sprawność umysłu w każdym wieku. Stwierdzono, że dzieci i młodzież uczące się grać na instrumentach muzycznych, już po roku osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce. Ćwiczenia z liczeniem dla zachowania pulsu rytmicznego, zmuszają do koncentracji i porządkują niesforne charaktery także w przypadku dzieci z ADHD. Im wcześniej zacznie się nauka, tym rozwój dziecka będzie łatwiejszy, szybszy i przyniesie więcej sukcesów, bo proces rozwoju mózgu można znacznie przyspieszyć. Rozwój słuchu jest podstawą szybszego opanowania języków obcych. Systematyczne występy publiczne, ćwiczą opanowanie napięcia ciała i umiejętność redukcji stresu. Pod moim kierunkiem zainteresowania muzyczne rozwijali m.in. lekarze, prawnicy, emeryci, wiek czy zawód nie stanowi żadnej bariery. Uważam, że osoby dojrzałe mogą czynnie uczestniczyć w rozwijaniu zainteresowań muzycznych poznając ulubione instrumenty a wielokrotnie biegle na nich grać. Takie muzykowanie jest doskonałą formą relaksu czy muzykoterapią, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych. Zajęcia są indywidualne i odbywają się w domu osoby pobierającej naukę. Forma ta jest szczególnie przyjazna dla każdego, kto ma dużo innych obowiązków: praca, szkoła itp. Nie bez znaczenia jest możliwość ustalenia najodpowiedniejszych terminów zajęć.

Keyboard [wym.kibord](ang. klawiatura) – elektroniczny instrument klawiszowy (aranżer), przeznaczony głównie do wykonywania utworów na żywo. Muzyk grający na tym instrumencie to keyboardzista. Nazwa pochodzi od angielskich słów klawisz i deska. Elementem sterującym jest klawiatura typu fortepianowego, posiada system akompaniamentu, ze zmianą akordów. Popularność tego instrumentu doprowadziła do tego, że keyboard stał się instrumentem numer 1 na świecie. Nic dziwnego, że przeglądy i konkursy dla grających na keyboardzie cieszą się olbrzymią popularnością.

Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez modelowanie odpowiedniego kształtu napięcia, które potem jest wzmacniane we wzmacniaczu i zamieniane przez głośnik na odpowiadającą mu falę akustyczną. Kształtowanie napięcia może się odbywać na drodze analogowej lub cyfrowej. Syntezowanie dźwięku idzie w dwóch kierunkach: najwierniejszej imitacji znanych instrumentów akustycznych lub elektrycznych oraz tworzenie brzmień nieznanych wcześniej. Syntezator bardzo często jest mylony z keyboardem i nie jest zalecanym instrumentem do nauki gry.

Organy piszczałkowe – klawiszowy, aerofoniczny oraz idiofoniczny instrument muzyczny; budowany najczęściej w kościołach, filharmoniach, salach koncertowych, aulach. Organy piszczałkowe są największym instrumentem nieporównywalnym z żadnym innym, jaki został wymyślony, pod względem rozmiarów przestrzennych, ilości źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i bardzo często różnorodności barw i możliwości kolorystycznych. Przewyższają nawet w wielu aspektach orkiestrę symfoniczną, chociaż na organach gra tylko jeden człowiek. Nazwa organy bardzo często jest mylona z keyboardem, powyższy opis zdecydowanie to wyjaśnia.

Organy Hammonda – elektryczny instrument muzyczny. Organy Hammonda zostały skonstruowane przez amerykańskiego zegarmistrza Laurensa Hammonda. Premiera instrumentu nastąpiła w 1935 roku. Organy produkowały wibrujący, intrygujący, ciepły i przyjemny dla ucha dźwięk. Wczesne instrumenty posiadały oddzielną konsolę i część wykonawczą. W późniejszych wersjach zintegrowano je w jedną całość. Najnowsza wersja instrumentu XE-1 jest wręcz miniaturowa, gdyż generator elektromagnetyczny zastąpiono cyfrowym. Klasyczna konstrukcja instrumentu posiada dwie 61-klawiszowe klawiatury, oraz 25 (lub w wersji koncertowej 32) pedałów. Efekt wibrującego dźwięku uzyskuje się zwykle dzięki wirującym głośnikom Leslie. Status kultowego Hammonda zyskał model B3. Znaczenie ich zmalało po wprowadzeniu syntezatorów, lecz nawet potem były i ciągle są cenionym instrumentem. Nazwa organy bardzo często jest mylona z keyboardem, powyższy opis zdecydowanie to wyjaśnia.

Muzycy grający na elektronicznych instrumentach klawiszowych (organy Hammonda, syntezatory)

Muzycy na świecie – Herbie Hancock, Joey DeFrancesco, Chick Corea, Jimmy Smith, Joe Zawinul.

Muzycy w PolsceWojciech Kamiński, Wojciech Karolak, Krzysztof Sadowski.

Firmy zajmujące się produkcją keyboardów: Yamaha, Roland, Ketron, Korg, Casio

Yamaha – początki sięgają 1887 r., kiedy to Tokurasu Yamaha założył w Hamamatsu firmę Nippon Gakki Company, Ltd. produkującą pianina i organy. Do dziś muzyczne korzenie Yamaha są widoczne w logo firmy przedstawiającym trzy skrzyżowane kamertony. Koncern ma ugruntowaną pozycję w wielu gałęziach światowego przemysłu. Aktualna działalność grupy Yamaha obejmuje produkcję i sprzedaż: instrumentów muzycznych (m.in. fortepiany i pianina, syntezatory, zestawy perkusyjne, gitary itp.), urządzeń audiowizualnych, chipsetów i kart muzycznych, prowadzenie szkół muzycznych i innych ośrodków związanych z muzyką.

Roland – to jedna z największych firm działających w światowym elektronicznym przemyśle muzycznym, która powstała 18 kwietnia 1972 roku w Osace. Celem założycieli była produkcja instrumentów muzycznych z zastosowaniem elektronicznej technologii. Aby osiągnąć ten cel, stworzono specjalne laboratoria do prowadzenia prac nad tworzeniem i doskonaleniem elektronicznych źródeł dźwięku. Obecna oferta handlowa firmy Roland obejmuje szeroką gamę modeli cyfrowych: keyboardów, syntezatorów, fortepianów i pianin, urządzeń studyjnych, zestawów perkusyjnych, procesorów i efektów gitarowych, wzmacniaczy i głośników a także peryferyjnych urządzeń komputerowych oraz wizualnych. Zobacz Roland na You Tube

Ketron – powstał w 1981 roku we Włoszech (Ancona). Od początku swej działalności kładzie nacisk na wdrażanie najnowszych rozwiązań i technologii. Ketron jest jedną z unikalnych firm, która przede wszystkim bazuje na opiniach, gustach i pomysłach użytkowników swoich produktów. W dorobku tej firmy są takie osiągnięcia jak stworzenie i wprowadzenie na rynek technologii Multisynthesis, wyprodukowanie najbardziej topowego keybordu Ketron SD1, stworzenie najlepszych i najbardziej profesjonalnych pianin cyfrowych serii DG. Obecnie Ketron jako jeden z pierwszych producentów wprowadził na rynek urządzenia z klawiaturą przystosowaną również dla muzyków specjalizujących się w muzyce arabskiej.

Korg – firma powstała w 1962 r. z inicjatywy Tsutomu Kato i Tadashi Osanai. Początkowo nosiła nazwe Keio Electronic Laboratories z powodu usytuowania pierwszych biur firmy, niedaleko linii kolejowej „Keio” w Tokio. Korg przez całe dekady wyznaczał scieżki, jakimi podążać miał rozwój instrumentów elektronicznych. Stanowił przez to silną konkurencje dla pozostałych potentatów. Podobnie jest i dzisiaj. Do asortymentu oferowanego przez firmę, należą: efekty gitarowe, groove boxy, kontrolery MIDI, oprogramowanie, organy cyfrowe, pianina cyfrowe, rekordery, syntezatory, tunery, mixery audio.

Casio – założył w kwietniu 1946 r. Tadao Kashio. W 1957 roku dotychczasowa nazwa Kashio Seisakujo została zmieniona na Casio Computer CO. Ltd. Firma produkuje m.in. kalkulatory, aparaty cyfrowe, zegarki, projektory, instrumenty muzyczne, drukarki etykiet, palmtopy, kasy fiskalne, telefony komórkowe, keyboardy i elektroniczne tłumacze. Wcześniej, w latach 80. konstruowane były również syntezatory.

Do nauki gry polecam keyboardy firmy Yamaha

Niezbędne materiały do nauki gry na keyboardzie

Papier nutowy do wydrukowania: różne wielkości pięcioliń (scale), wszystkie klucze muzyczne

Ponieważ większość stron z materiałami do nauki gry na keyboardzie jest w języku angielskim i rosyjskim w przypadku problemów wpisz adres wybranej strony w www.google.pl następnie użyj funkcji tłumaczenia lub pobierz wtyczkę do programu Firefox, która tłumaczy na język polski. Z tego ciekawego darmowego materiału wielojęzycznego powstałaby bardzo dobra Szkoła na keyboard.

Przy nauce gry na keyboardach bardzo ważna jest znajomość koła kwintowego akordów gamy durowych i molowych Akordy i skale muzyczne zamieszczone na wirtualnej klawiaturze są dobrą formą utrwalenia tak istotnego zagadnienia.

Bezpłatne muzyczne programy edukacyjne: klawiatura z pięciolinią do nauki nut metronom zapis nutowy na instrumenty. Zobacz jak gra wirtualna klawiatura muzyczna używająca dźwięków MIDI wytwarzanych przez twoją kartę dźwiękową.

Kupujemy nuty na keyboard w księgarni muzycznej. Darmowe nuty na keyboard stanowią uzupełnienie repertuaru.
Uwaga: bardzo często szukając darmowych nut na keyboard zapominamy, że możemy korzystać z zapisu nutowego na fortepian, z innych instrumentów klawiszowych, z melodii, które mają zapisane akordy, partytur, tabulatur gitarowych.

Darmowe lekcje na keyboard: ćwiczenia w kluczu wiolinowym i basowym z poznawaniem nazw literowych dźwięków, metrum, wartości rytmiczne, znaki chromatyczne, ćwiczenia w różnych tonacjach, gamy durowe, akordy durowe, akordy I, IV i V stopnia z przewrotami i ćwiczeniami, różne formy akompaniamentu opartego o akordy z uwzględnieniem metrum, interwały. Darmowe melodie na keyboard również w wersji z akompaniamentem fortepianowym.

Bogata kolekcja utworów na instrumenty klawiszowe (fortepian, duety fortepianowe, utwory na 4 ręce, pianino, organy, klawesyn, akordeon), nuty z możliwością wydrukowania, midi i mp3 z możliwością wysłuchania wybranego utworu. Teoria muzyki, kurs dla początkujących, darmowe lekcje na instrumentach klawiszowych. Możliwość prezentacji.

Christopher Schlegel – bezpłatne lekcje video na keyboardzie z ciekawie opracowanym materiałem teoretycznym.
Praktyczne wskazówki jak grać w zespole muzycznym na keyboardzie 10 bezpłatnych lekcji video z teorią muzyki.

Techniki gry na fortepianie – szczególnie polecam metodę Chopina i Neuhausa opisaną przez pianistę i pedagoga Stefana Kutrzebę. Metoda proponuje konkretne środki warsztatowe pomagające zaktywizować słuch i fantazję muzyczną.

Kontrowersyjna książka Chuan C. Chang w tłumaczeniu Wojciecha Ozimińskiego zawierającą darmowe lekcje fortepianu, materiały do nauki, metody uczenia się oraz instrukcje strojenia pianin i fortepianów podstawy ćwiczeń fortepianowych

Zakup używanego keyboardu

Naukę gry można zacząć na keyboardzie używanym. Instrument powinien być sprawny, mieć minimum 5 oktaw oraz dynamiczną klawiaturę. Zakup keyboardu powinien być skonsultowany z nauczycielem. Instrumenty elektroniczne, systemy nagłośnieniowe czasami wymagają napraw, dlatego polecam Autoryzowane Serwisy Yamaha

Prezentacje keyboardów

*Modele mogą być stopniowo uaktualniane, sprawdź w swoim sklepie muzycznym.

Prezentacja keyboardu – PSR-E343 (style)  Prezentacja keyboardu – Yamaha PSR-E433 (style)

Prezentacja keyboardu/pianina Yamaha DGX-650 (style)  Prezentacja keyboardu – PSR-E353

Prezentacja keyboardu – Yamaha Tyros 5  Prezentacja keyboardu – Yamaha Tyros 5

Pianino cyfrowe Yamaha CVP 500 Serie  Pianino cyfrowe Yamaha Clavinova CVP 501 (342 style)

Osobom rozpoczynającym naukę gry na keyboardzie polecam:

Yamaha DGX-660 – polecam do zajęć indywidualnych oraz dla osób śpiewających

Yamaha DGX-660 – informacje o produkcie, opis, audio – video, specyfikacje, akcesoria, wsparcie

DGX-660 zapewnia doskonały komfort gry, a dzięki nowemu modułowi brzmieniowemu, wielu użytecznym funkcjom oraz wszechstronnemu zestawowi automatycznych podkładów akompaniujących jest ciekawą propozycją dla osób uczących się gry na keyboardzie. Instrument może pełnić funkcje zarówno keyboardu (style muzyczne) jak i pianina (klawiatura 88 klawiszy). DGX-660 doskonale sprawdza się jako instrument dla wokalistów, posiada możliwość nagrywania i odtwarzania muzyki do 80 minut w formacie WAV. Jako wieloletni praktyk uważam że instrument ten jest najlepszą propozycją dla osób chcących rozwijać wszechstronnie swoje zainteresowania muzyczne na keyboardzie. Dodatkowo maja rekomendacja cena/jakość.

Yamaha PSR E353 – polecany do zajęć zbiorowych (szkoły Yamahy, formy pozaszkolne i pozalekcyjne)

Yamaha PSR-E353 – informacje o produkcie, opis, audio – video, specyfikacje, akcesoria, wsparcie

Yamaha PSR-E353 czy PSR-E443 jest zabawką edukacyjna polecaną do zajęć zbiorowych w m.in. w Szkołach Yamaha, formach pozaszkolnych i pozalekcyjnych, gdzie każdy uczeń powinien mieć do dyspozycji taki instrument.

Athletic KB-2EX – statyw klawiszowy o podwójnej konstrukcji z płynną regulacją

Rozmiar: 8738 bajtów

Statyw klawiszowy Athletic KB-2EX posiada podwójną konstrukcję co znacznie poprawia stabilność położonego na nim instrumentu, płynna regulacja dostosowuje wysokość do każdej osoby. Dodatkowo zastosowano nowatorskie rozwiązanie w postaci tzw. „szybkiego zamknięcia”. Na wysokości górnych ramion został umieszczony przycisk, który po jego naciśnięciu umożliwia szybkie składanie i rozkładanie tego statywu. Statyw ten jest najbezpieczniejszą postawą pod keyboard, polecam wyłącznie tą konstrukcje, dbajmy o komfort grania i nasz instrument.

Dostępne formy nauczania na instrumentach w Polsce

Formy mające na celu rozwijanie uzdolnień artystycznych:

Indywidualne lekcje prywatne, indywidualne i grupowe lekcje prywatne w tzw. szkołach muzycznych: Yamaha, Casio itp. / nazwa: szkoła muzyczna – nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym /, nauka gry w ogniskach muzycznych.

Uwaga: Osoby szczególnie uzdolnione mają szansę kontynuowania nauki w Szkołach Muzycznych II stopnia po zdaniu egzaminów z zakresu programu nauczania Szkoły Muzycznej I stopnia. Egzamin obejmuje: grę na instrumencie, kształcenie słuchu, zasady muzyki oraz audycje muzyczne / program Szkół Muzycznych nie przewiduje nauki w klasie: keyboard, flet prosty /.

Formy przygotowujące do zawodu muzyka:

Nauczanie indywidualne w szkołach muzycznych nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury: Szkoła Muzyczna I stopnia w cyklu 6 – letnim (dla dzieci w wieku 6 – 10 lat), oraz w cyklu 4 – letnim (dla młodzieży w wieku 11 – 16 lat). Szkoła Muzyczna II stopnia na wydziale: instrumentalnym (6 letnim), rytmiki (6 letnim), wokalnym (4 letnim). Alternatywnie – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia z przedmiotami ogólnokształcącymi, w zakresie 3-letniego gimnazjum i 3-letniego liceum. Akademia Muzyczna: studia licencjackie oraz uzupełniające magisterskie.

Metody i programy nauczania na keyboardzie

Polecana: Indywidualna nauka gry w domu osoby uczącej się z możliwością ustalenia najodpowiedniejszych terminów zajęć. Nauka dostępna dla osób w każdym wieku, urozmaicona pod kątem zainteresowań / utwory z muzyki klasycznej, popularnej, jazzowej i rockowej / uzupełniona zasadami muzyki i kształceniem słuchu. Możliwość uczestnictwa i prezentacji na koncertach i konkursach muzycznych.

Szkoły Muzyczne Casio mają na celu wspieranie systemu edukacyjnego szkół podstawowych w zakresie rozwijania uzdolnień artystycznych dzieci. Część osób uczęszczających na zajęcia, kontynuuje swą edukację w państwowych szkołach artystycznych, traktują naukę w szkołach muzycznych Casio jako wspaniałe do tego przygotowanie. Do szkół przyjmowane są wszystkie chętne, zgłaszające się dzieci, z których później tworzone są poszczególne grupy. Nauka odbywa się indywidualnie, w grupach trzyosobowych oraz zespołach do 10 osób. Ideą Szkół Muzycznych Casio jest nauka gry na instrumentach klawiszowych w oparciu o keyboardy i pianina Casio. Firma Casio wspiera w ten sposób działalność nauczycieli muzyki, którzy chcieliby rozpocząć pracę we własnej szkole muzycznej. Placówka, która posiada prawo posługiwania się logo „Szkoła Muzyczna Casio” – może równocześnie prowadzić naukę gry na innych instrumentach, np. gitara, instrumenty dęte, klasyczne instrumenty klawiszowe, pod warunkiem, że nie jest to ściśle związane z inną marką instrumentów, która jest bezpośrednim konkurentem dla instrumentów Casio. Uważam, że odbywający się co roku Ogólnopolski Festiwal Szkół Muzycznych Casio jest dobrą motywacją do nauki dla wielu uczniów tych szkół.

Szkoły Muzyczne Yamaha – programy instrumentalne. Wiek uczestników: dzieci od 6 roku życia, młodzież i dorośli. Liczebność grupy: 4-7 uczestników. „Szkoła Muzyczna Yamaha” przewiduje czas nauki: w programie „Fun Key Kids” (FKK) dla dzieci w wieki 6-9 lat – 2-3 lata nauki, w programie „Fun Key” (FK) dla dzieci od 9 roku życia, młodzieży i dorosłych – 4 lata nauki. Wybrani uczniowie uczestniczą w Ogólnopolskich Festiwalach Szkół Muzycznych Yamaha. W ostatnich latach wprowadzono indywidualne nauczanie na instrumentach co w znacznym stopniu podniosło poziom nauczania w tych szkołach oraz stworzyło większe możliwości edukacyjne najzdolniejszych uczniów. Trzeba pamiętać, że Szkoły Muzyczne Yamaha nie przygotowują do zawodu muzyka tak jak Szkoły Muzyczne I i II stopnia, mają za to inny ważny cel, rozwijanie uzdolnień artystycznych.

Ogniska Muzyczne – nabór słuchaczy jest oparty na zasadzie maksymalnej dostępności. Przyjmowani są kandydaci po sprawdzeniu ich predyspozycji słuchowo-manualnych. Nie obowiązuje limit wieku. W Ogniskach Muzycznych I stopnia realizowany jest program podstawowej szkoły muzycznej. Uczniowie zdają egzaminy półroczne i roczne, po których otrzymują świadectwa promocyjne do następnej klasy. Pełny cykl nauczania kończy się egzaminem, po którym słuchacze otrzymują świadectwo ukończenia ogniska. Chętni, po zakwalifikowaniu przez komisję egzaminacyjna, mogą kontynuować naukę w klasie dyplomowej, która kończy się egzaminem dyplomowym. Warunkiem uzyskania dyplomu jest ukończenie 3-letniego kursu teorii muzyki. Absolwenci ognisk muzycznych I stopnia mają możliwość dalszego kształcenia w 3-letnich ogniskach II stopnia, gdzie doskonalą swój warsztat instrumentalny, poznają literaturę muzyczną i wzbogacają wyobraźnię artystyczną. Mogą też zdawać do średnich szkół muzycznych. Tak jak w Ogniskach Muzycznych I stopnia, po każdym roku szkolnym uczniowie otrzymują świadectwa promocyjne, a kurs kończy się egzaminem dyplomowym, po którym uczniowie otrzymują dyplom ukończenia ogniska II stopnia. Istnieje możliwość kształcenia (zarówno w ogniskach I jak i II stopnia) w systemie bezegzaminacyjnym, program jest dostosowany wówczas do indywidualnych możliwości ucznia. Zajęcia z teorii muzyki nie są wówczas obowiązkowe. Po zakończeniu nauki osoby kształcące się w tym trybie otrzymują zaświadczenie o uczęszczaniu do ogniska muzycznego.

Więcej na temat nauki gry na keyboardzie w Częstochowie

Nazywam się Szymon Mrożek i od ponad 30 lat zajmuję się pedagogiką instrumentalną na terenie Częstochowy. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne, szereg inicjatyw muzycznych, projektów i zorganizowanych koncertów pozwala mi na odpowiednie ukierunkowanie i naukę gry na instrumentach osób w różnym wieku. Prowadzę zajęcia z osobami, które chcą rozwijać swoje zainteresowania muzyczne przez muzykowanie. Muzykowanie kształci wzrok, słuch i logikę myślenia. Opracowałem przyjazne programy nauczania oparte na wieloletnim doświadczeniu muzyczno – pedagogicznym (Szkoła Muzyczna), które są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Nauka gry na keyboardzie uzupełniona jest techniką fortepianową oraz zasadami muzyki wprowadzanymi równolegle z terminologią występującą w trakcie nauczania. Wyjaśniam podstawowe pojęcia występujące w muzyce: klucz wiolinowy i basowy, wartości rytmiczne, metrum, nazwy literowe dźwięków, znak volty i znak repetycji, znaki chromatyczne: bemole, krzyżyki i kasowniki, łuk i kropka, przedtakt, takty proste i złożone, gama chromatyczna, interwały, tonacja durowa i molowa, oznaczenia dynamiczne, budowa akordów z przewrotami: durowe, molowe, zmniejszone, zwiększone, durowe septymowe, molowe septymowe, chromatyczne znaki przykluczowe, pauza, staccato, legato, przednutki: krótka i długa, gamy równoległe, enharmonia, fermata, transpozycja, ozdobniki melodyczne itp. Bogata biblioteka z nutami na keyboard pozwala na urozmaicenie nauki pod kątem zainteresowań, predyspozycji i możliwości technicznych ucznia. Repertuar zawiera utwory z muzyki klasycznej, popularnej, jazzowej i rockowej. Wprowadzam też elementy kompozycji, aranżacji i improwizacji, wspomagane nowoczesną formą zapisu nutowego w notatniku muzycznym firmy Finale lub MuseScore , gdzie mamy możliwość wyboru instrumentów, metrum, tonacji, odsłuchania kompozycji czy aranżacji oraz ich wydrukowania. Dodatkowo dla osób uzdolnionych wokalnie prowadzę zajęcia z emisji głosu oraz solfeż czyli czytanie nut głosem, która jest jedną z form rozwijającą słuch muzyczny. Gra na keyboardzie w połączeniu ze śpiewem to umiejętność, którą nabywa się na zajęciach a wykorzystuje na koncertach. Jestem współautorem Multimedialnych warsztatów wokalnych – zestawu materiałów szkoleniowych dla wokalistów i instruktorów na płycie CD. Jako instrument dodatkowy proponuję naukę gry na flecie prostym, który jest często wykorzystywany na lekcjach muzyki w szkole. Od kilku lat prowadzę szkolenia dla nauczycieli z zakresu komputerowych programów muzycznych. Takie zajęcia proponuję również osobom pobierającym naukę.

Prezentacje muzyczne, koncerty, konkursy

Dbam od wielu lat o możliwość prezentacji muzycznych w internecie osób grających i śpiewających. Od 1994 roku organizuję koncerty Zagraj to sam w tym kilka dla prawie 1000 widowni. Od 2004 organizuję koncerty Zostań gwiazdą które są formami cyklicznymi, otwartymi dla wszystkich i bezpłatnymi. W 2005 roku zorganizowałem I Ogólnopolski konkurs keyboardowy przy współpracy z firmą Yamaha oraz sklepem muzycznym Malko z Częstochowy. W konkursie tym 47 współorganizatorów eliminacji powiatowych i wojewódzkich, 150 muzyków zasiadających w jury przesłuchało w Polsce 1 000 wykonawców grających na keyboardzie.

Nauka w grupach na keyboardzie

Realizowałem również naukę w grupach na keyboardzie, jednak ze względu na słabe efekty nauczania (różne predyspozycje słuchowe, zdolności, systematyczność w ćwiczeniu itp.) nie polecam takich zajęć. Zawsze uważałem, że nauczanie grupowe na instrumentach muzycznych w Polsce nie odniesie sukcesu, myliłem się – odnosi sukces, ale tylko finansowy. Dlatego warto zastanowić się wcześniej, jaką formę nauki wybrać.