Nauka gry na flecie prostym Częstochowa i okolice

Naukę na flecie prostym można rozpocząć już od 4 roku życia, polecam tę formę dla dzieci z dysleksją i ADHD, zachęcam również dorosłych jako doskonały relaks.

Nauczyciel uczący na flecie prostym z 30-letnią praktyką, organizator cyklicznych koncertów i konkursów muzycznych – mgr Szymon Mrożek tel. 601 40 26 60

W rozwoju zdolności muzycznych kluczowych jest pierwszych dziewięć lat życia, dlatego edukację w tym zakresie należy zacząć jak najwcześniej.

Uczniowie maja możliwość kontynuowania nauki na wybranym instrumencie w Szkole Muzycznej I i II stopnia oraz na studiach o profilu muzycznym na wybranych uczelniach zdając egzaminy z przedmiotów kierunkowych.

Pomoc w zakupie instrumentu nowego lub używanego.

Poradnik  dla rozpoczynających naukę gry na flecie prostym

Nauka gry dla dzieci, młodzieży, dorosłych

Gra na instrumentach muzycznych podwyższa sprawność umysłu w każdym wieku. Stwierdzono, że dzieci i młodzież uczące się grać na instrumentach muzycznych, już po roku osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce. Ćwiczenia z liczeniem dla zachowania pulsu rytmicznego, zmuszają do koncentracji i porządkują niesforne charaktery także w przypadku dzieci z ADHD. Im wcześniej zacznie się nauka, tym rozwój dziecka będzie łatwiejszy, szybszy i przyniesie więcej sukcesów, bo proces rozwoju mózgu można znacznie przyspieszyć. Rozwój słuchu jest podstawą szybszego opanowania języków obcych. Systematyczne występy publiczne, ćwiczą opanowanie napięcia ciała i umiejętność redukcji stresu. Pod moim kierunkiem zainteresowania muzyczne rozwijali m.in. lekarze, prawnicy, emeryci, wiek czy zawód nie stanowi żadnej bariery. Uważam, że osoby dojrzałe mogą czynnie uczestniczyć w rozwijaniu zainteresowań muzycznych poznając ulubione instrumenty a wielokrotnie biegle na nich grać. Takie muzykowanie jest doskonałą formą relaksu czy muzykoterapią, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych. Zajęcia są indywidualne i odbywają się w domu osoby pobierającej naukę. Forma ta jest szczególnie przyjazna dla każdego, kto ma dużo innych obowiązków: praca, szkoła itp. Nie bez znaczenia jest możliwość ustalenia najodpowiedniejszych terminów zajęć.

Flet prosty – dęty instrument muzyczny z grupy drewnianych. Jest jednym z najprostszych instrumentów muzycznych. Wywodzi się od ludowej fujarki i posiada podobną konstrukcję. Grający dmie w ustnik, powietrze w komorze rezonacyjnej zostaje rozdzielone na dwa strumienie, z którego jeden opuszcza instrument przez szczelinę, a drugi poddany wibracji przepływa przez prostą rurę. Podobną konstrukcję mają piszczałki organów. Otwory nawiercone w rurze otwierane lub zamykane palcami grającego, a przy większych jednostkach z pomocą klap, kształtują wysokość dźwięku. Flety proste strojone są do dźwięku c lub f. Jego prostota oraz łatwość gry powoduje, że jest popularny wśród amatorów, oraz wykorzystywany jako instrument w nauce muzyki na zajęciach z wychowania muzycznego. Flet prosty w muzyce poważnej używany był w muzyce dawnej. Współcześnie bywa wykorzystywany w muzyce folk, jednak nie jest to instrument ludowy. Flety proste produkowane są z plastiku lub drewna. Zdecydowanie lepszą jakością, bardziej miękkim brzmieniem charakteryzują się flety drewniane. Ich budulcem jest zazwyczaj drewno klonu lub gruszy. Jest to drewno stosunkowo miękkie, przez co dźwięk z nich wydobywany jest stosunkowo delikatny, miękki, o prostym tembrze. Flety z drewna klonu poleca się do gry w zespołach, natomiast flety z drewna gruszy są idealne dla melomanów samouków. Bardziej twarde drewno: śliwy, bukszpanu, czy jeszcze twardsze: palisandra, tulipanowca czy hebanu doskonale nadaje się do produkcji fletów koncertowych o bogatej barwie dźwiękowej.

Muzycy grający na fletach prostych

Muzycy na świecie – Andres Gerzenzon, Gabriel Persico, Luis Fernando Cosla, Lorraine Connell, Michael Piraner, Robyn Mellor, Michael Posch, Rahel Stoelger, Geert Van Gele, Joëlle Lanscotte, Joëlle Lanscotte, Gert Van Gele, Angelita Ribeiro, Romero Damiao de Araujo, Ana Cristina Rossetto, Marilia Macedo, Terezinha Saghaard, Angelita Ribeiro, Vera Zen Zucco, Luis Henrique Beduschi, Helcio Müller, Alison Melville, Scott Paterson, Eva Rosa, Dan Laurin, Rabbe Forsman, S. Jari Puhakka, Janek Oller, Jean-Claude Veilhan, Simon Hanks, Karel van Steenhoven, Angela Hug, Piotr Holtslag, Manfredo Zimmermann, Julia Whybrow, Jeremias Schwarzer, Annabell Knight, Grace Barton, Peter Bowman, Peter Wells, Julien Feltrin, Drora Bruck, Aedin Halpin, Daniele Salvatore, Lorenzo Cavasanti, Aurine Ramadan, Jessica Shaw, Neville Forsythe, Kamala Bain, Francisco Rosado, Karin Maritz, Manuel Granda, Joan Izquierdo Llopis, Josep Maria Saperas, Fernando Paz Sánchez-Cuenca, Agostino Cirillo, Ernesto Schmied, Begona Enguita Rodríguez, Guillermo Penalver, Joan Miró, Joan Vives i Bellalta, Vicente Parrilla, Muriel Rochat Rienth, Jennifer Roux-Parkes, Stefano Bragetti, Antonio Politano, Robert Zappulla, Jody Miller, Aldo Abreu, John Tyson, Sonja Lindblad, Mark Krusemeyer, John Howell, Eva Legene, Marie-Louise Smith, Paul Scharfenberger, Gwyn Roberts, Colleen Sheinberg, Ruth Van Baak Griffioen, Hal Ott.

Muzycy w Polsce – Tomasz Dobrzański, Jacek Urbaniak.

Firmy zajmujące się produkcją fletów prostych: Mollenhauer, Yamaha, Hohner, Mat Max.

Firmy i osoby zajmujące się produkcją profesjonalnych fletów prostych: Friedrich von Huene, Frederick G. Morgan, Jean-Luc Boudreau, Mollenhauer, Moeck, Rob Turner, Yamaha, Tim Cranmore, Tom Prescott, David Coomber, Joachim Rohmer, Kung, Dolmetsch, Takeyama, James Scott, Guido Klemisch, Fern (David Coomber), Jacqueline Sorel, Peter van Der Poel, Beha-Gibbons, Coolsma, Ralf Ehlert, Ernst Meyer, Stephan Blezinger, Alec Loretto, Adriana Breukink, Kobliczek, Ture Bergstrom, Yoav Ran, Ralf Netsch, Francisco Li Virghi.

Flażolet – posiada sześć otworów, po trzy otwory dla każdej ręki, dla najsprawniejszych palców – wskazującego, środkowego i serdecznego. Flażolet jest instrumentem o tzw. przedęciu oktawowym. oznacza to prostą właściwość – dmuchamy lekko i wydobywamy dźwięk, dmuchamy przy takim samym pokryciu palców mocniej i mamy ten sam dźwięk o oktawę wyższy. Prostota gry powinna zadecydować o popularności tego instrumentu na lekcjach muzyki w szkołach. Producent flażoletów, tabela chwytów, darmowe nuty na flażolet, więcej na temat flażoletu.

Rozmiar: 18635 bajtów

Flażolet

Do nauki gry polecam flety proste firmy: Mollenhauer Yamaha Hohner

 

flet_sopranowy.jpg
flet sopranowy
flet_altowy.jpg
flet altowy
flet_tenorowy.jpg
flet tenorowy
flet_basowy.jpg
flet basowy

 


Niezbędne materiały do nauki gry na flecie prostym sopranowym, altowym, tenorowym, basowym

Papier nutowy do wydrukowania: różne wielkości pięcioliń (scale), wszystkie klucze muzyczne

Ponieważ większość stron z materiałami do nauki gry na flecie prostym jest w języku angielskim i rosyjskim w przypadku problemów wpisz adres wybranej strony w www.google.pl następnie użyj funkcji tłumaczenia lub pobierz wtyczkę do programu Firefox, która tłumaczy na język polski. Z tego ciekawego darmowego materiału wielojęzycznego powstałaby bardzo dobra Szkoła na flet prosty.

Tabela chwytów na flet prosty sopranowy, altowy, tenorowy, basowy

Tabela chwytów na flet prosty sopraninowy, sopranowy, altowy, tenorowy

Tabela chwytów na flet prosty sopranowy i tenorowy Tabela chwytów na flet prosty altowy i basowy

Tabela na flet prosty sopranowy (niemiecki) c1-e3 Tabela na flet prosty sopranowy (barokowy) c1-e3

Rozmiar: 8290 bajtów

Prawidłowe trzymanie fletu prostego: trzema palcami (drugim, trzecim i czwartym) lewej ręki zamykamy od góry trzy otwory, a kciukiem tej ręki otwór z tyłu fletu. Palce prawej ręki (drugi, trzeci, czwarty i piąty) zamykają pozostałe otwory, a kciuk podpiera flet od spodu. Nie wkładamy ustnika za głęboko, układamy go na dolnej wardze i przykrywamy górną. Prawidłowe oddychanie w innej części tego opisu.

Przy nauce gry na flecie prostym bardzo ważna jest znajomość koła kwintowego gamy durowych i molowych

Kupujemy nuty na flet prosty w księgarni muzycznej. Darmowe nuty na flet prosty stanowią uzupełnienie repertuaru.
Uwaga: bardzo często szukając darmowych nut na flet prosty zapominamy, że możemy korzystać z zapisu nutowego na inne instrumenty o podobnej skali w zapisie nutowym. Zamieszczam dla porównania skale instrumentów muzycznych.

Juan Carlos Subijana Beobide podarował trzy podręczniki na baskijski flet i udzielił zgody na ich publikację w internecie.

Bogata kolekcja utworów na flet prosty, nuty z możliwością wydrukowania, midi i mp3 z możliwością wysłuchania wybranego utworu. Teoria muzyki, kurs dla początkujących, darmowe lekcje na flecie prostym. Do ćwiczeń metronom.

Bezpłatne lekcje na flet prosty sopranowy, altowy i basowy z możliwością odsłuchania utworów oraz ich wydrukowania.

Zakup używanego fletu prostego

Naukę gry można zacząć na flecie prostym używanym, szczególnie przy jego droższych odmianach: altowym, tenorowym i basowym (koszt profesjonalnego nowego to kilka tysięcy złotych). Przy zakupie instrumentu należy zwrócić uwagę na: jakość brzmienia, właściwy strój i prawidłową intonację we wszystkich rejestrach, łatwość wydobywania dolnych dźwięków, stopień zużycia instrumentu, zniszczenie lakieru, cenę. Zakup fletu prostego powinien być skonsultowany z nauczycielem.

Osobom rozpoczynającym naukę gry na flecie prostym polecam do wyboru:

Flet prosty sopranowy renesansowy (system niemiecki)

Rozmiar: 18912 bajtów

Flet prosty Mollenhauer Canta 2156 (grusza)

Uniwersalna tabela chwytów na flet prosty renesansowy (niemiecki)

Flet prosty sopranowy renesansowy (system niemiecki) jest instrumentem bardzo rozpowszechnionym. Jednak nie każdy model jest godny polecenia. Jeżeli chcesz potraktować flet prosty jako instrument nie zabawkę zainteresuj się modelami: Mollenhauer Canta 2156 (grusza), Honner B 9533 (klon), Honner B 9531 (grusza). Do ściagnięcia cennik firmy Mollenhauer jednaj z najlepszych na świecie, która specjalizuje się w produkcji fletów prostych .

Flet prosty sopranowy barokowy (system angielski)
do nauki gry doradzam system angielski

Rozmiar: 18800 bajtów

Flet prosty Mollenhauer Canta 2106 (grusza)

Uniwersalna tabela chwytów na flet prosty barokowy (angielski)

Flet prosty sopranowy barokowy (system angielski) jest instrumentem bardzo rozpowszechnionym. Jednak nie każdy model jest godny polecenia. Jeżeli chcesz potraktować flet prosty jako instrument nie zabawkę zainteresuj się modelami: Mollenhauer Student 1042, Mollenhauer Canta 2106 (grusza), Honner B 9544 (klon), Honner B 95443 (grusza), Yamaha YRS-44 (klon), Yamaha YRS-61 (bukszpan), Yamaha YRS-62 (drzewo różane), Yamaha YRS-64 (drzewo różane). Dla osób zaawansowanych polecam flety proste firmy Mollenhauer, Moeck lub Yamaha YRS-82 (palisander) lub Yamaha YRS-83 (heban). Takie instrumenty można kupić na zamówienie. Do ściagnięcia cennik detaliczny fletów prostych firmy Hohner (german, baroque).

Czy oddychasz prawidłowo?

Test dla osób śpiewających i grających na instrumentach dętych.

Rozmiar: 3132 bajtów

Przykładamy do ust pustą butelkę i delikatnie dmuchamy, jeżeli wydobędziemy dźwięk wtedy mamy pewność, że oddychamy przeponą prawidłowo. Wielkość butelki nie ma tu znaczenia, czym większa tym wydobyty dźwięk jest niższy (flet i tuba). Jeżeli nie wydobędziemy dźwięku staramy się powtórzyć to ćwiczenie kilka razy jednak bardzo ostrożnie, ponieważ nasz mózg może być bardzo szybko niedotleniony.

Możemy zaobserwować bardzie ciekawe zjawisko dmuchając w różne wielkości butelek. Dmuchając w małą butelkę czujemy jak otwiera się gardło (dźwięk wysoki) a wykorzystując butelkę zdecydowanie większą (dźwięk niski) zacieśnia się przelot powietrza w gardle, przez podniesienie języka. Tak dzieje się również, gdy gramy na instrumencie, zrozumienie tego zjawiska znacznie pomoże w ustawieniu prawidłowego zadęcia.

Polecam ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem spirometrów, worków oraz przyrząd do ćwiczeń mięśni twarzy żeby poprawić technikę wydobywania dźwięku. Wszystkie te przyrządy można zakupić w Salonie Instrumentów Dętych.

Czy osoba z astmą może grać na instrumencie dętym? Zgodnie z regulaminem szkół muzycznych astma stanowi przeciwwskazanie do nauki gry na instrumentach dętych. Polecam odpowiedź dr n. med. Grażyny Durskiej.

Ustawienie prawidłowego zadęcia – problemem wielu muzyków

Jest wiele teorii na jak ustawić prawidłowo zadęcie, czyli w jaki sposób ułożyć wargi, jamę ustną, język, szczęki i mięśnie otaczających ust a także tor powietrza. Nie ma osoby identycznej, różnimy się budową anatomiczną. Wydawałoby się, że ile osób tyle teorii, nic mylnego te cechy czynią z nas indywidualistów, natomiast oddychamy wszyscy tylko nie zawsze prawidłowo co może doprowadzić osoby grające na instrumentach dętych do rozedmy płuc.

Prawidłowe oddychanie przeponą to nic innego jak prawidłowe zadęcie (test z butelką), czyli optymalne ułożenia warg, jamy ustnej, języka, szczęki i mięśni otaczających usta, toru powietrza itp. W przypadku problemów, systematycznie kontroluj oddech powtarzając regularnie test. Eliminując wszystkie nieprawidłowości zaczynasz robić zdecydowanie większe postępy na instrumencie, poprawisz artykulacje, uzyskasz lepsze brzmienie a co najważniejsze odczujesz coraz większą radość z gry.

Dostępne formy nauczania na instrumentach w Polsce

Formy mające na celu rozwijanie uzdolnień artystycznych:

Indywidualne lekcje prywatne, indywidualne i grupowe lekcje prywatne w tzw. szkołach muzycznych: Yamaha, Casio itp. / nazwa: szkoła muzyczna – nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym /, nauka gry w ogniskach muzycznych.

Uwaga: Osoby szczególnie uzdolnione mają szansę kontynuowania nauki w Szkołach Muzycznych II stopnia po zdaniu egzaminów z zakresu programu nauczania Szkoły Muzycznej I stopnia. Egzamin obejmuje: grę na instrumencie, kształcenie słuchu, zasady muzyki oraz audycje muzyczne / program Szkół Muzycznych nie przewiduje nauki w klasie: keyboard, flet prosty /. Wyjątek stanowi nauka na flecie prostym w sekcji muzyki dawnej we Wrocławiu.

Formy przygotowujące do zawodu muzyka:

Nauczanie indywidualne w szkołach muzycznych nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury: Szkoła Muzyczna I stopnia w cyklu 6 – letnim (dla dzieci w wieku 6 – 10 lat), oraz w cyklu 4 – letnim (dla młodzieży w wieku 11 – 16 lat). Szkoła Muzyczna II stopnia na wydziale: instrumentalnym (6 letnim), rytmiki (6 letnim), wokalnym (4 letnim). Alternatywnie – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia z przedmiotami ogólnokształcącymi, w zakresie 3-letniego gimnazjum i 3-letniego liceum. Akademia Muzyczna: studia licencjackie oraz uzupełniające magisterskie.
Wyjątek stanowi nauka fletu prostego w sekcji muzyki dawnej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu (4 lata), Absolwenci otrzymują tytuł muzyka o specjalności wykonawcy muzyki dawnej. Kontynuacja w klasie fletu prostego we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Metody i programy nauczania na flecie prostym

Polecana: Indywidualna nauka gry w domu osoby uczącej się z możliwością ustalenia najodpowiedniejszych terminów zajęć. Nauka dostępna dla osób w każdym wieku, urozmaicona pod kątem zainteresowań (utwory z muzyki klasycznej i popularnej) uzupełniona zasadami muzyki i kształceniem słuchu. Każdy ma możliwość uczestnictwa i prezentacji na koncertach i konkursach muzycznych. Umiejętność gry na flecie prostym stwarza możliwość gry w zespołach muzyki dawnej. Najlepsze tego typu zespoły często są zapraszane na koncerty i festiwale nie tylko w Polsce ale i na świecie. Popularność fletu prostego stale rośnie, może warto pomyśleć o nauce na tym instrumencie.

Lekcja na flet prosty metodą A.D.A.M. – nauczanie gry wykorzystujące tabulaturę cyfrową.
Każda metoda jest dobra jeżeli jest skuteczna, oceń to sam.

Całoroczny plan zajęć na kółku nauki gry na flecie prostym przeznaczonym dla dzieci w wieku przedszkolnym autorstwa pani Katarzynay Szpuleckiej. Nauka gry na instrumentach umożliwia osiąganie ponadprzeciętnych wyników w nauce.

Program pani Ewy Wiktorowicz Przygoda z fletem jest propozycją nauki gry na flecie prostym dla uczniów kształcenia zintegrowanego. Przeznaczony jest dla uczniów klas I-III wykazujących zainteresowanie nauką gry na flecie prostym.

Szkoła Muzyczna Yamaha – nauka na flecie sopranowym (C) i flecie altowym (F). Wiek uczestników: dzieci od około 6 roku życia, młodzież i dorośli w każdym wieku. Liczebność grupy: 4-6 uczestników. Przewidywany czas nauki: 2-3 lata.

Więcej na temat nauki gry na flecie prostym w Częstochowie

Nazywam się Szymon Mrożek i od ponad 30 lat zajmuję się pedagogiką instrumentalną na terenie Częstochowy. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne, szereg inicjatyw muzycznych, projektów i zorganizowanych koncertów pozwala mi na odpowiednie ukierunkowanie i naukę gry na instrumentach osób w różnym wieku. Prowadzę zajęcia z osobami, które chcą rozwijać swoje zainteresowania muzyczne przez muzykowanie. Muzykowanie kształci wzrok, słuch i logikę myślenia. Opracowałem przyjazne programy nauczania oparte na wieloletnim doświadczeniu muzyczno – pedagogicznym (Szkoła Muzyczna), które są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Już w wieku 4 lat można rozpocząć naukę gry na flecie prostym a w wieku 8 lat kontynuować na klarnecie lub saksofonie. Nauka gry na flecie prostym uzupełniona jest zasadami muzyki wprowadzanymi równolegle z terminologią występującą w trakcie nauczania. Wyjaśniam podstawowe pojęcia występujące w muzyce: klucz wiolinowy, wartości rytmiczne, metrum, nazwy literowe dźwięków, znak volty i znak repetycji, znaki chromatyczne: bemole, krzyżyki i kasowniki, łuk i kropka, przedtakt, takty proste i złożone, gama chromatyczna, interwały, tonacja durowa i molowa, oznaczenia dynamiczne, budowa akordów z przewrotami: durowe, molowe, zmniejszone, zwiększone, durowe septymowe, molowe septymowe, chromatyczne znaki przykluczowe, pauza, staccato, legato, przednutki: krótka i długa, gamy równoległe, enharmonia, fermata, transpozycja, ozdobniki melodyczne itp. Bogata biblioteka z nutami na flet prosty pozwala na urozmaicenie nauki pod kątem zainteresowań, predyspozycji i możliwości technicznych ucznia. Repertuar zawiera utwory z muzyki klasycznej, popularnej, jazzowej i rockowej. Wprowadzam też elementy kompozycji, aranżacji i improwizacji, wspomagane nowoczesną formą zapisu nutowego w notatniku muzycznym firmy Finale lub MuseScore , gdzie mamy możliwość wyboru instrumentów, metrum, tonacji, odsłuchania kompozycji czy aranżacji oraz ich wydrukowania. Dodatkowo dla osób uzdolnionych wokalnie prowadzę zajęcia z emisji głosu oraz solfeż czyli czytanie nut głosem, która jest jedną z form rozwijającą słuch muzyczny. Jestem współautorem Multimedialnych warsztatów wokalnych – zestawu materiałów szkoleniowych dla wokalistów i instruktorów na płycie CD. Od kilku lat prowadzę szkolenia dla nauczycieli z zakresu komputerowych programów muzycznych. Takie zajęcia proponuję również osobom pobierającym naukę.

Prezentacje muzyczne, koncerty, konkursy

Dbam od wielu lat o możliwość prezentacji muzycznych w internecie osób grających i śpiewających. Od 1994 roku organizuję koncerty Zagraj to sam w tym kilka dla prawie 1000 widowni. Od 2004 organizuję koncerty Zostań gwiazdą które są formami cyklicznymi, otwartymi dla wszystkich i bezpłatnymi. W 2005 roku zorganizowałem I Ogólnopolski konkurs keyboardowy przy współpracy z firmą Yamaha oraz sklepem muzycznym Malko z Częstochowy. W konkursie tym 47 współorganizatorów eliminacji powiatowych i wojewódzkich, 150 muzyków zasiadających w jury przesłuchało w Polsce 1 000 wykonawców grających na keyboardzie.